Ostatnie dwa lata, nie były optymistyczne dla rynku gadżetów reklamowych w Polsce. Spadały wartości zamówień, agencje musiały obniżać marżę. Dopiero w 2004 roku możemy zaobserwować wzrost dostaw gadżetów reklamowych. Wyraźnie rynek się obudził i rośnie popyt - szczególności na produkty jakościowe. Wartość polskiego rynku gadżetów ocenia się na chwilę obecną na blisko 1 miliard zł. Branża gadżetów w Polsce wychodzi z kryzysu. Prognozy na rok 2004 są bardzo dobre.

1. Podział rynku
Parę lat temu rynek gadżetów zdominowała grupa silnych 5 - 7 firm - obsługiwali oni największych klientów. Teraz nastąpiło rozdrobnienie na firmy np. specjalizujące się w konkretnych produktach (tylko markowe produkty, tylko słodycze i inne).

Firmy małe mają niższe koszty utrzymania, przez co oferują niższe ceny. Jednak z drugiej strony nie mogą oni zamawiać olbrzymich ilości produktu, a większe firmy mogą wtedy liczyć na duże rabaty. Klienci, w poszukiwaniu najlepszej ceny produktu korzystają z usług wielu dostawców.

2. Najwięksi odbiorcy
Największym odbiorcą gadżetów obecnie są firmy farmaceutyczne, następnie branża piwowarska, producenci tytoniu oraz producenci i dystrybutorzy alkoholu. Firmy z tych branż mają ograniczone możliwości reklamy ATL, dlatego duże, niewykorzystane budżety, z chęcią wkładają w BTL (i branżę gadżetów). Upominki dla lekarzy, gadżety do ich gabinetów i przychodni, Wyposażenia barów, gadżety rozdawane na zamkniętych imprezach np. szklanki, kieliszki, produkty kojarzące się z wolnym czasem i wypoczynkiem, a nawet dmuchane fotele.

3. Rodzaje gadżetów
Firmy zamawiające boją się ryzykować i dlatego na rynku nie pojawia się za dużo gadżetowych nowości, ale za to cały czas wzrasta znaczenie jakości produktu. Przeważnie zamawianych jest mniej, ale lepszy jakościowo produktów.

Trzy główne produkty "motory" napędzające rynek gadżetowy to: ceramika, art. Piśmiennicze, odzież.

W ubiegłym roku rozwinął się rynek gadżetów nowej generacji związanych z komputerami i telefonami komórkowymi. Wzrasta zapotrzebowanie na gadżety praktyczne - ortalionowe wiatrówki, upominki "turystyczne" (kompasy, latarki). Modne także są wciąż smycze. Rośnie także sprzedaż wyrobów z drewna i słodyczy reklamowych.

Poza granicami Polski powodzeniem cieszą się gadżety związane z golfem, gadżety typu "swiss army tools" (scyzoryki) oraz ciekawe, nowatorskie pomysły, np. specjalna torba na zakupy w hipermarkecie.

4. Współpraca z firmami
Rzadko możemy spotkać się z firmami zawiązującymi wieloletnie umowy o współpracy z agencjami dostarczającymi upominki reklamowe. Przeważnie zlecane są pojedyncze projekty.

Niektórzy klienci, znający rynek gadżetów już dłuższy czas, kupują gadżety bezpośrednio od producentów (branża piwowarska). Wynika to oczywiście z chęci obniżenia cen. Inny model to zakupy gadżetów poprzez agencje BTL organizujące promocje.