Najlepsze powody do obdarowywania korporacyjnego to m.in. wszelkiego rodzaju podziękowania (można podziękować za zawarcie umowy, nawiązanie współpracy, rekomendację, pomoc w rozwiązaniu problemu - a nawet w przypadku ważnych klientów za terminowe uregulowanie należności), gratulacje ( z okazji otwarcia nowego biura, ukończenia ważnego projektu, zdobycia prestiżowej nagrody), rocznice związane z nawiązaniem współpracy, przeprosiny (można przepraszać za spotkanie, które się nie odbyło, za popełnienie błędu - np. za naliczenie zbyt dużej opłaty manipulacyjnej lub prowizji).

Tabela 1. Powody obdarowywania korporacyjnego

Dlaczego firmy dają upominki? %
Podziękowania klientom 83%
Rozwój nowego biznesu 56%
Uznanie pracy pracowników 25%
Klienci mają takie oczekiwania 10%
inne 3%



źródło: Promotional Products Assocation International.

Każda firma, która chce efektywnie i skutecznie wykorzystać swoje materiały promocyjne jako instrument oddziaływania na pracowników, klientów i liderów opinii, powinna mieć przygotowany dokładny program rozdawnictwa i przemyślaną formę i rodzaj rozprowadzanych gadżetów reklamowych. Przy konstruowaniu takiego programu należy zwrócić uwagę na 4 podstawowe zasady skutecznego obdarowywania.

Po pierwsze - Sprawdzić strategię firmy. Bardzo ważne jest sprawdzenie, jaką politykę prowadziła firma do tej pory - kogo, w jaki sposób i czym obdarowywano, czy są wypracowane jakieś standardy prezentów/upominków, czy są przyjęte jakieś ograniczenia np. cenowe lub etyczne. Niekiedy warto jest, szczególnie w przypadku obdarowywania ważnych osobistości, prowadzić rejestr prezentów, aby uniknąć sytuacji powtórnego obdarowania tymi samymi upominkami.

Po drugie - Kreować okazje. Najbardziej popularna okazja wręczania gadżetów reklamowych to święta Bożego Narodzenia. Chcąc oddziaływać należy działać.

Tabela 2. Okazje do obdarowywania korporacyjnego
 

OKAZJE %
Boże Narodzenie 74%
Targi, wystawy, seminaria 43%
Urodziny pracowników 16%
Rocznice firmowe 12%
Specjalne pokazy 10%
Promocje 9%
Spotkania z ważnymi klientami 6%



źródło: Promotional Products Association International, Southern Methodist University i Louisiana State University, badanie na próbie 1500 właścicieli firm, dyrektorów marketingu i agentów sprzedaży.

Po trzecie - Wybierać mądrze. Wybór odpowiedniego prezentu ma duże znaczenie i jest najtrudniejszym zadaniem. Wg Promotional Products Association International prezenty generalnie można podzielić na prezenty firmowe i osobiste. Najczęściej z gadżetami reklamowymi można spotkać się na targach i imprezach masowych - przeważnie jest to plastikowy długopis lub kubek z logo firmy. Gadżety przeznaczone dla masowego odbiorcy (klienta) nie grzeszą zazwyczaj ani oryginalnością ani zbyt wysoką jakością. Decyzje o zakupie takich akcesoriów podejmowane są z reguły albo rutynowo (tak kupowaliśmy w poprzednich latach...) albo przypadkowo (coś trzeba było kupić...). Prawdziwy problem zaczyna się gdy jako firma chcemy obdarować osoby mające wpływ na opinię firmy, a więc strategicznych klientów, będących w kontakcie z zarządem, stałych partnerów handlowych, gości firmy uznawanych za tzw. liderów opinii, dziennikarzy, przedstawicieli władz lokalnych. Jest to najmniejsze grono adresatów działań promocyjnych, ale jednocześnie najważniejsze dla budowania wizerunku firmy.

W takiej sytuacji najczęściej wręcza się prezenty osobiste. Jeśli firma chce swoim upominkiem kogoś uhonorować czy wyróżnić musi być on dokładne dopasowany do osoby obdarowywanej - jej zainteresowań, hobby bądź też pracy. Dużo zależy od samej okazji - czy ma to być upominek świąteczny, gratulacja czy podziękowanie. Dobrze, gdy upominek można w jakiś sposób połączyć z firmą lub okazją. Nie można, bowiem zapominać, że upominki są bardzo nośnymi symbolami i pewnymi upominkami możemy daną osobę urazić lub wprawić w zakłopotanie (np. teczka ze skóry dla Hindusa).

Po czwarte - Nie zapominać o oprawie. Nawet najdroższy prezent wręczony byle jak i byle gdzie nie wywrze takiego wrażenia jak niezbyt kosztowny upominek gustownie zapakowany i przekazany z wszelkimi honorami.

Do tych czterech zasad można dorzucić trzy dalsze, będące ich rozwinięciem: wyraź wizerunek przedsiębiorstwa, bądź na bieżąco, myśl globalnie.

Upominki w miarę możliwości powinny nawiązywać do działalności firmy, do wizerunku, jaki jest kreowany w otoczeniu. Jest to rzecz bardzo trudna, ale nie niemożliwa do realizacji. Skuteczne obdarowywanie to obdarowywanie bez wpadek. Dobrze więc wiedzieć, jakie upominki są w dobrym stylu a jakie nie. Jeśli przedstawiciel firmy wyjeżdża za granicę trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem nie istnieją różnice w rytuałach obdarowywania się prezentami w krajach, skąd pochodzą osoby obdarowywane. Łatwo bowiem popełnić poważne fauix pais i zamiast umocnić więź z klientem poprzez ofiarowanie mu prezentu, możemy mu się poważnie narazić.

Piotr Zieliński GIFT STAR